Saules apspīdēts un īsti vasarīgas svelmes pavadīts, aizritēja Būvindustrijas lielās balvas 2017 laureātu ceļojums. Šoreiz tā partneris bija Vācijas uzņēmums PERI, ko pārstāvēja veidņu nodaļas vadītājs Didzis Malkausis, kurš laikā no 16. līdz 18. oktobrim pavadīja 2017. gada izcilākos būvindustrijas pārstāvjus braucienā pa skaisto Bavāriju.

Laureātu ceļojumā piedalījās četri no sešiem šā gada laureātiem: Gada jaunā arhitekte Arnita Melzoba, arhitektu biroja Gaiss arhitekte; Gada jaunais inženieris Gints Vanders, AS LNK Industries būvdarbu vadītājs; Gada inženieris Raitis Nikolajevs, SIA RERE BŪVE projektu vadītājs, elektrisko sistēmu inženieris; Gada inženieris Vadims Bogdanovs, LNK Industries Starptautisko projektu departamenta vadītājs.

Ceļojuma laikā laureātiem bija iespēja pabūt divos Vācijas būvlaukumos, kā arī tuvāk iepazīt betona veidņu un sastatņu ražotāja PERI produktu demonstrācijas zāli un rūpnīcu. Pieredzes apmaiņa mijās ar teicami organizētiem atpūtas brīžiem. Labo noskaņojumu papildināja lieliskā Bavārijas atvasara, kas karstuma ziņā līdzinājās aizvadītās Latvijas vasaras rekordiem. Pasākumu vainagoja ekskursija uz Vācijas Alpu augstāko virsotni Cūgšpici – tas bija gluži simboliski, ka Latvijas nozares augstākā apbalvojuma laureāti pabija Vācijas augstākajā punktā. Rudeņos Cūgšpice parasti ir ietinusies mākoņu segā un redzēt to pilnā krāšņumā izdodas visai reti. Veiksme uzsmaidīja mūsu laureātiem. 

Pirmā diena

Tieši no Minhenes lidostas laureāti devās ekskursijā uz četru augstceltņu kompleksu Bavaria Towers, kas atrodas Minhenes centrā. To kopējā platība ir 62 000 m2, augstākā 20 stāvu torņa augstums sasniedz 84 metrus. Torņiem ir divi pagraba stāvi, kur tiks iekārtotas stāvvietas 789 automašīnām. Projekta izmaksas – 380 miljonus eiro. Katram viesim no Latvijas PERI pārstāvis Andreass Francs izdalīja jau iepriekš pasūtītus darba apavus būvobjektu apmeklējumam.

Didzis Malkausis: «Bavaria Towers būvniecībā tiek izmantota sienu veidņu sistēma Maximo un pārseguma galdu veidņu sistēma. Ēkas nesošā konstrukcija ir vienkārša – iekšpusē ir betona kodols ar lifta šahtām un kāpņu telpām, ārmalā – kolonas. Pārsegumu malas ir brīvas no sienām, tāpēc pa perimetru iespējams izmantot PERI pārseguma galdu sistēmu, nodrošinot augstu darba drošību. Vienā tornī tiks iekārtota viesnīca, pārējos trijos atradīsies biroji. Betonēšanas process Bavaria Towers tuvojas nobeigumam, palicis tikai augšējais stāvs.»

Otrs apskates objekts – rūpnīcas četru stāvu biroja ēka pie Augsburgas, kur patlaban tikai sākts betonēšanas process. Ēkas apakšējā stāvā laureāti varēja aplūkot eksponēto (arhitektūras) betonu ar koka struktūru. Speciāli izgatavotie veidņi tiek apšūti ar koka dēlīšiem. Te tiek izmantoti VARIO sienu veidņi. Šajā projektā paredzēta liela pārseguma konsole. Lai to noturētu, pirmajā stāvā tiek iebetonēta papildu pagaidu kolona, uz kuras balstās trīs augšējie stāvi, kamēr konstrukcija netiks nospriegota (iekārta). Būvniecības noslēguma posmā visi trīs stāvi vēlāk tiks savstarpēji nospriegoti un kolona demontēta. Lai to paveiktu, tiek veidota 100 metru gara sija ar 15 metru konsoli trīs stāvu augstumā, kas ēkai piešķir vizuālu vieglumu

Arnita Melzoba: «Brauciena pirmajā dienā guvu vērtīgu pieredzi – varēju apskatīt un salīdzināt divus Vācijas būvobjektus būvniecības stadijā. Pirmais bija augstceltņu komplekss Minhenes centrā ar tam raksturīgo pilsētas tempu. Otra bija krietni atšķirīga būve – Robatherm rūpnīcas galvenā biroja ēka, kas izceļas ar interesantu arhitektūru. Līdzas jau pabeigtajai rūpnīcai, HENN arhitekti uzprojektējuši četru stāvu biroja ēku ar vērienīgu pārkari (11 metru) un eksponētā betona ieeju slīpās plaknēs. Žēl, ka bijām būvniecības sākumposmā, jo būtu interesanti redzēt šo ēku, kad tiks demontētas pagaidu kolonas, lai nospriegotu trīsstāvu apjomu. Labu iespaidu atstāja Ulmas reģiona ražošanas ēku arhitektūra, kur arhitekti, izmantojot industriālus materiālus elegantos apjomos, precīzās detaļās radījuši augstas kvalitātes ēkas ražošanas vajadzībām.»

Pēc būvobjektu apskates ceļotāji devās uz Ulmu, kur atrodas PERI rūpnīca. Šai Bādenes-Virtembergas federālās zemes pilsētai cauri plūst Donava. Te dzimis slavenais fiziķis Alberts Einštens. Pirms vakariņām laureāti apskatīja šīs pilsētiņas skaistākās vietas. Ulma pamatīgi cieta Otrajā pasaules karā, kad tika nopostītas 80% ēku, taču Eiropas augstākā katoļu baznīca (160 m) un rātsnams saglabājās. Pārsteigumu sagādāja vecpilsēta ar tai cauri plūstošo kalnu upīti. Laureātiem bija iespēja aplūkot arī vairākus modernās arhitektūras paraugus. 

Otrā diena

PERI rūpnīcas komplekss aizņem ap 382 000 m2. Nomas parks vien aizņem 150 000 m2. Visas fabrikas ēkas savā ziņā ir betona arhitektūras paraugbūves. Iespaidīga ir arhitektes Natālijas Švoreres lakoniskās līnijās projektētā un tikai nesen atklātā ēdnīca. Savukārt rūpnīcas iekšpagalms projektēts kā ģimenes dārziņš – starp augļu kokiem pārdomātās grupās stādītie pļavu puķu posmi mijas ar dārza augu grupām (zemenēm, avenēm, garšaugiem), kādi savulaik auguši rūpnīcas dibinātāja vecāku ģimenes dārzā. PERI zīmols ir nosacīti jauns, rūpnīca dibināta 1969. gadā un strauji attīstījusies. 1972. gadā PERI atvēra filiāles Štutgartē un Hamburgā.

Rūpnīcas apskati BLB laureāti sāka ar īsu prezentāciju, tad devās uz produktu demonstrācijas zāli, kur atraktīvais gids Ralfs virtuozi demonstrēja DuoMaximo, dažādu hidraulisko iekārtu un citu PERI konstrukciju labās īpašības. Betonēšanas veidņu salikšana un izjaukšana atgādināja rotaļas ar lielu lego. Pēc izstāžu zāles laureāti devās uz ražošanas cehiem.

Rūpnīcā gadā ieved ap 800 tonnām izejmateriālu un apmēram tikpat daudz gatavās produkcijas izved. Egles kokmateriālus koka siju izgatavošanai un finieri veidņu izgatavošanai rūpnīca iepērk arī Latvijā. Metāla detaļu cehā varēja vērot, kā strādā lāzera metālgriešanas roboti. Pēcpusdienā ceļš atkal veda uz Minheni, kur laureāti nakšņoja.

Vadims Bogdanovs: «Vizīte objektos parādīja, ka, neskatoties uz Bavaria Towers lielajiem apjomiem, darba organizācija un tehnoloģijas ir līdzīgas Latvijā izmantotajām. Savukārt PERI rūpnīca ar 1200 strādniekiem un 800 tonnu saražotās produkcijas dienā vēlreiz apliecināja Vācijas kolēģu spēju organizēt darba procesu. PERI produkcija nonāk visās pasaules malās, un rūpnīca strādā nepārtraukti, ietverot savā darbā arī loģistikas pakalpojumus. Saražotās produkcijas laukums ar vairāk nekā 40 miljonu eiro vērtiem gataviem elementiem tiešām bija iespaidīgs. Žēl, ka rūpnīcā nebija iespēja fotografēt, lai parādītu, ka samērā nelielās platībās var organizēt efektīvu ražošanu ar augstu produktivitāti.»

Raitis Nikolajevs: «Brauciena programma bija ļoti pārdomāta. Bija interesanti gan apmeklēt būvobjektus, gan iepazīties ar rūpnīcu, kur tiek izgatavoti veidņu konstrukciju elementi. Rūpnīcā ļoti ērti ir organizēta cilvēku un mašīnu plūsma no darba drošības viedokļa. Strādnieku kustība notiek pa dzeltenā krāsā iekrāsotiem celiņiem, tādējādi viņi pārvietojoties netraucē tehnikas plūsmai. Ņemot vērā manu darba specifiku, būvobjektos lielāku uzmanību pievērsu tieši tam, ka betonējot jau laikus tiek ieplānoti inženiertīkli, kas redzami atvieglo montāžas procesu.»

Trešā diena

Tas bija pilnīgs kosmoss! Fantastiskās izjūtas augstākajā Vācijas virsotnē Cūgšpicē nespēja sabojāt pat ceļš uz lidostu pa Minhenes pārpildītajām ielām. Arī laika apstākļi nepievīla, un laureāti atgriezās mājās ar smaidiem sejā.

Gints Vanders: «Esmu priecīgs, ka bija iespēja paviesoties kompānijā PERI, kas bāzēta Bavārijā apmēram stundas brauciena attālumā no Minhenes. Redzējām, kā tiek organizēts darbs Vācijas būvobjektos, kāds ir rezultāts, kā tiek izmantotas PERI sistēmas. Apmeklējām divus atšķirīgus būvobjektus. Bavaria Towers ir apmēram 20 reižu apjomīgāks par vidēja lieluma Latvijas objektu, savukārt otrs pēc apjoma bija tuvāks Latvijas mērogiem, tomēr ar gana sarežģītu konstrukciju risinājumu, lai sasniegtu arhitekta vēlamo vīziju. Mans secinājums: Latvijā objektus realizējam līdzīgā kvalitātē, proti, profesionālā līmenī varam konkurēt ar vāciešiem. Protams, ir nianses, kas atšķir, bet tas ir normāli – vāciešiem patīk viena lieta, latviešiem kaut kas cits. Interesanti bija iepazīties ar PERI kompānijas jaunākajiem produktiem, piemēram Duo veidņiem no polimēra, ko vācieši ražo Itālijā, slīdošajiem un kāpjošajiem veidņiem, ko gribētu izmantot Latvijā, ja būtu piemēroti objekti. Patīkama programmas daļa bija arī atpūta Cūgšpicē. Paldies organizatoriem par iespēju atpūsties un gūt jaunu pieredzi!»

Pēcvārds

Paldies Didzim Malkausim par labi organizēto braucienu un pozitīvo gaisotni, ko viņš prata uzturēt! Bija liels prieks tikties un personīgi iepazīt Būvindustrijas lielās balvas laureātus, šos gudros, atraktīvos un enerģiskos jaunos būvniekus. Ceļojumam beidzoties, šķirties nebija viegli. Bet patiesībā jau nekas nebeidzas, būs jauni objekti un jaunas iespējas. Varbūt kādu citu gadu šie būvnieki atkal kļūs par laureātiem. Lai izdodas!

Ceļojumu palīdzēja nodrošināt Būvindustrijas lielās balvas ģenerālsponsors BAUROC; sponsori: SIA Knauf, SIA Paroc, SIA Sakret, SIA PERI, AS Būvuzņēmums Restaurators; atbalstītāji: SIA Skonto BūveTECHNIKOL, SIA Saint-Gobain Celtniecības produkti (WeberGiprocIsover), SIA CMB, SIA Doka Latvia, SIA Strabag, AS RERE GRUPA, AS Ramirent Baltic Rīgas filiāle.

Signe Zuševica

Foto: Signe Zuševica